Wiadomości

 • Dodano: 16 kwiecień 2018, 08:11 Konkurs MEN: "Wspieranie inicjatyw edukacyjnych w szkolnym środowisku wielokulturowym"

  Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłasza konkurs ofert na projekty szkolne wspierające podtrzymywanie tradycji i tożsamości językowej i kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce. Więcej informacji na stronie ngo.pl.

 • Dodano: 15 marzec 2018, 13:10 Zeszyty edukacyjne do przedmiotu "historia i kultura"

  Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza na spotkanie poświęcone prezentacji materiałów edukacyjnych do przedmiotu "historia i kultura mniejszości niemieckiej". Spotkanie odbędzie się 26 marca w sali Politechniki Opolskiej przy ul. Waryńskiego 4 w Opolu. Uczestnicy spotkania będą mogli zapoznać się z tematyką zeszytów oraz metodami pracy z nimi. Podobne wydarzenie planowane jest również w Gliwicach. Więcej szczegółów na stronie DWPN (www.haus.pl).

 • Dodano: 02 marzec 2018, 11:22 101. Zjazd Katolików w Münster, 09.05.-13.05.2018

  Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce ponownie organizuje wyjazd na 101. Zjazd Katolików, który odbędzie się od 09.05.-13.05.2018 w Münster. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału wraz z nami w tym niepowtarzalnym wydarzeniu. Zapisy trwają do 20 marca 2018. Podczas zgłoszenia należy podać: imię i nazwisko, datę urodzenia, adres mailowy oraz numer telefonu. Koszt wyjazdu wynosi 200, - PLN i 30, - EUR. Kwotę tą można wpłacić w kasie siedziby Związku w drugiej połowie kwietnia. Znajomość języka niemieckiego jest konieczna. Liczba miejsc jest ograniczona.

 • Dodano: 26 luty 2018, 09:36 13 Edycja Wielkiego Ślizgania - zapraszamy serdecznie!

  Wielkie Ślizganie to impreza charytatywna organizowana przez Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP. Odbędzie się już po raz 13. - 3 marca na lodowisku TOROPOL. Tegoroczne motto wydarzenia brzmi: „Gwiezdne Ślizganie – Wspólne Pomaganie”.

 • Dodano: 20 luty 2018, 09:39 Konkurs kreatywny "Niemieckie idiomy"

  Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach ogłasza konkurs dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych na najciekawszy sposób przedstawienia wybranego wyrażenia z języka niemieckiego. Do konkursu można zgłaszać rysunki, grafiki i zdjęcia ilustrujące wybrane niemieckie idiomy. Więcej informacji na www.haus.pl.

 • Dodano: 29 styczeń 2018, 08:09 Mapy do dwóch tras wycieczkowych wzdłuż dawnej polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku

  Uzupełnieniem otwartej w grudniu 2017 r. wystawy o dawnej granicy oddzielającej ziemie śląskie i Królestwo Polskie są dwie trasy wycieczkowe, których szlaki wiodą przez miejscowości usytuowane wzdłuż wybranych odcinków historycznej polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku. Trasy wycieczek uwzględnią istniejące do dziś obiekty takie jak urzędy celne, graniczne dworce kolejowe i inne miejsca istotne w życiu ówczesnych mieszkańców terenów przygranicznych. Mapki do tras wycieczkowych zawierają krótkie dwujęzyczne (polsko-niemieckie) informacje oraz zdjęcia miejsc do zwiedzania. Bezpłatne mapy dostępne są w DWPN oraz można je pobrać ze strony internetowej www.haus.pl.

 • Dodano: 10 styczeń 2018, 09:53 XXI edycja konkursu "Austria - kraj i mieszkańcy"

  Biblioteka Austriacka WBP w Opolu zaprasza na XXI konkurs wiedzy o Austrii, jej historii, geografii i kulturze. Konkurs ma charakter ogólnopolski. I etap konkursu odbędzie się 6 marca. Zgłoszenia przyjmowane są do 2 marca. Więcej informacji na stronie www.ba.wbp.opole.pl.

 • Dodano: 10 styczeń 2018, 09:00 Podpisz teraz!

  Jeżeli ktoś nie poparł jeszcze inicjatywy Minority SafePack swoim podpisem, może to teraz zrobić na oficjalnej stronie internetowej kampanii.

 • Dodano: 04 styczeń 2018, 11:52 Przewodniki z trasami wycieczkowymi po Górnym Śląsku

  Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej przygotował dla miłośników historii i kultury komplet trzech tras wycieczkowych w postaci dwujęzycznych broszur obejmujących Górny Śląsk. Z bogatych merytorycznie materiałów można korzystać nieodpłatnie. Przewodniki dostępne są w formacie PDF na stronie internetowej www.haus.pl.

Blog: Bernard Gaida

 • Dodano: 18 kwiecień 2018, 07:55

  Kolumna > Kłótnia, cisza i modlitwa

  Kulminacja sporów wokół ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej już przebrzmiała. Pan Macierewicz prawie niezauważony powtórzył stare informacje ubrane w nową nazwę „Raport techniczny”, które już nawet jego własna partia ignoruje. Jak zwykle zagubiona opozycja nie wiedziała, jak się zachować i co powiedzieć. Jedynymi scenami w telewizji, które warto było sobie przypomnieć, to sceny autentycznej żałoby w Polsce, kilkudniowe godne zachowania polityków wszystkich opcji politycznych. Już niedługo potem okazało się, że to cisza przed burzą, która trwa już osiem lat i nadal kopie rowy wrogości,...

 • Dodano: 11 kwiecień 2018, 13:26

  Kolumna > Jeden z największych Ślązaków

  Ostatnimi słowami mojego ojca był znany i przepiękny wiersz Dietricha Bonhoeffera: Gdy dobra moc Twa stale mnie ochrania, nie lękam się, co mi przyniesie dzień, Ty jesteś ze mną stale od zarania, Ty chronisz mnie, gdy idzie nocy cień. (Tłum.: ks. Tomasz Bruell 1980) W poniedziałek obchodzono 73. rocznicę stracenia Dietricha Bonhoeffera, ewangelickiego teologa i przeciwnika narodowego socjalizmu. Tę modlitwę Bonhoeffer napisał w grudniu 1944 roku w areszcie gestapo i jest to jego ostatni zachowany tekst przed egzekucją 9 kwietnia 1945 roku. Kto potrafiłby to wyczytać z tych cichych i...