Opublikowano: 09 styczeń 2017, 14:14

Doskonalenie nauczycieli

Jakość nauczania języka niemieckiego jest nieoderwalnie związana z umiejętnościami, wiedzą i doświadczeniem nauczyciela prowadzącego zajęcia języka mniejszości lub własnej historii i kultury. Wszystkie niezbędne do zawodu kompetencje nauczyciel powinien nabyć w trakcie swoich studiów. Mogą i powinnny one jednak być sukcesywnie uzupełniane w trakcie pracy zawodowej, tworząc niezbędne w tym zawodzie doświadczenie i wzbogacając warsztat pracy nauczyciela.

Na naszej stronie prezentujemy instytucje i organizacje oferujące różnego rodzaju formy doskonalenia zawodowego zarówno dla nauczycieli czynnych zawodowo jak i tych, którzy już w trakcie swoich studiów chcieliby podnieść własne kompetencje i tym samym lepiej przygotować się do pracy ze swoimi przyszłymi uczniami. Znajdziesz tu więc placówki oferujące warsztaty, szkolenia, konferencje, wyjazdy studyjne, stypendia i akademie. Na stronach wielu z tych placówek będziesz mieć dostęp do materiałów edukacyjnych udostępnianych nieodpłatnie dla nauczycieli języka niemieckiego.

W opisie poszczególnych placówek i programów postanowiliśmy zrezygnować ze szczegółowych opisów profilu działalności i oferowanych szkoleń. Zakładamy, że każda placówka na swój sposób potrafi skutecznie poinfomować, co ma do zaoferowania i do kogo kieruje swoją ofertę. Dlatego poniższe zestawienie zawiera przede wszystkim adresy sieciowe, i wskazówki, które pomogą dotrzeć zainteresowanym nauczycielom do organizatorów szkoleń.

Wszystkim nauczycielom języka niemieckiego życzymy owocnych poszukiwań!


DELFORT - Ogólnopolski Program Doskonalenia Nauczycieli Języka Niemieckiego

Program Ośrodka Rozwoju Edukacji (ORE) i Instytutu Goethego (IG) w Warszawie

Naszym zdaniem: Bardzo szeroki profil szkoleń dla każdego nauczyciela języka niemieckiego. Najlepsi edukatorzy w kraju. Warto śledzić bieżące oferty, ponieważ liczba miejsc na każde szkolenie jest ograniczona.

Strona ORE

Zobacz przede wszystkim: Program DELFORT na stronie ORE & Program DELFORT na stronie IG

Uwagi: Szukaj szkoleń oznaczonych programem DELFORT.

Zasięg oferty: ogólnopolski


Instytut Goethego w Krakowie (IG)

Naszym zdaniem: Tej instytucji nie trzeba przedstawiać. Na stronach Instytutu Goethego znajdziesz również mnóstwo materiałów do pobrania na Twoje zajęcia języka niemieckiego.

Strona IG

Zobacz przede wszystkim: Oferta dla nauczycieli języka niemieckiego

Profil na portalu Facebook

Highlight: ONLEIHE - niemieckojęzyczna internetowa wypożyczalnia książek, prasy i audiobooków

Zasięg oferty: przede wszystkim południowa Polska


Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Opolu (MODN Opole)

Naszym zdaniem: Oprócz szkoleń dla nauczycieli niemieckiego warto podpatrzeć, co MODN oferuje dla nauczycieli angielskiego. Język wprawdzie inny, ale metody nauczania i narzędzia te same.

Strona MODN

Zobacz przede wszystkim: Oferta dla nauczycieli języka niemieckiego

Profil na portlau Facebook

Uwagi: Oferta bezpłatna dla nauczycieli objętych doradztwem MODN. Dowiedz się, czy Twoja gmina zawarła umowę z MODN na doskonalenie nauczycieli.

Zasięg oferty: Miasto Opole, wybrane gminy województwa opolskiego


Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD)

Naszym zdaniem: Oferta kierowana do studentów i absolwentów germanistyki, młodych naukowców oraz praktykujących nauczycieli języka mniejszości narodowej niemieckiej. W nauce języka nic nie zastąpi kilkumiesięcznego pobytu na niemieckiej uczelni wyższej.

Strona DAAD

Zobacz przede wszystkim: Stypendia DAAD

Profil na portalu Facebook

Zasięg oferty: ogólnopolski


Niemieckie Towarzystwo Oświatowe (NTO)

Naszym zdaniem: Oprócz szkoleń dla nauczycieli niemieckiego NTO prowadzi mediotekę Instytutu Goethego (Lehrmittelzentrum) - literatura niemieckojęzyczna, podręczniki i pomoce dydaktyczne dla nauczycieli. Warto pytać tu również o nieodpłatne materiały pomocnicze do nauki języka niemieckiego. Nauczyciele bez pełnego wykształcenia mogą uzyskać tutaj potrzebne kwalifikacje.

Strona NTO

Profil na portalu Facebook

Highlight: Medioteka Instytutu Goethego, kursy języzkowe i egzaminy Instututu Goethego

Zasięg oferty: województwo opolskie, województwo śląskie


Program Niwki - Projekt Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji (RZPWE)

Program Konsulatu RFN, Urzędów Marszałkowskich Województwa Opolskiego i Województwa Śląskiego we spółpracy z organizacjami mniejszości niemieckiej

Naszym zdaniem: Bogata oferta warsztatów dla nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych, od literatury i gramatyki przez realioznastwo do technologii informacyjno-komunikacyjnej. Oferta skierowana przede wszystkim do nauczycieli języka mniejszości narodowej.

Strona RZPWE

Zobacz przede wszystkim: Strona Programu Niwki

Profil na portalu Facebook

Uwagi: Wszystkie szkolenia Programu Niwki są bezpłatne.

Zasięg oferty: województwo opolskie, województwo śląskie


Primar Fachberatung - Projekt Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae

Projekt realizowany we współpracy z Instytutem ds. kontaktów z zagranicą (IfA)

Naszym zdaniem: Szkolenia nie odbywają się często, ale za to z udziałem doświadczonych pedagogów. Osoby prowadzące szkolenia są nauczycielami prowadzącymi nauczanie dwujęzyczne w placówkach stowarzyszenia Pro Liberis.

Strona Primar Fachberatung

Highlight: Biblioteka literiatury dziecięcej, podręczników metodycznych i materiałów video do nauki języka niemieckiego w siedzibie szkoły stowarzyszenia w Opolu Malinie

Zasięg oferty: województwo opolskie


Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach

Naszym zdaniem: Konsultacje, warsztaty i szkolenia. Płatne i bezpłatne. Nauczyciele niemieckiego znajdą tu również kursy językowe z języka angielskiego.

Strona WOM

Zobacz przede szystkim: Oferta - języki obce

Zasięg oferty: województwo śląskie


Regionalny Zespół Wsparcia Placówek Edukacji w Opolu (RZWPE)

Naszym zdaniem: Bardzo bogata oferta szkoleń dla wszyskich grup nauczycieli.

Strona RZWPE

Zobacz przede wszystkim: Katalog kursów RZWPE

Zasięg oferty: wojwództwo opolskie


Jeśli chcesz, aby również Twoja oferta doskonalenia zadodowego znalazła się na powyższej liście, skontaktuj się z nami pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Na adres ten możesz przesłać również inne uwagi, jakie Twoim zdaniem powinny znaleźć się w opisie każdej wymienionej tutaj placówki.

Lehrerfortbildung

Autor: Ryszard Karolkiewicz