Opublikowano: 24 wrzesień 2012, 13:14

Prasa Mniejszości Niemieckiej

Niezaprzeczalnym atutem Mniejszości Niemieckiej jest fakt, iż jej printmedia wydawane są niemal we wszystkich regionach jej zamieszkania.

Z ramienia Związku Niemieckich Stowarzyszeń profesjonalna redakcja wydaje tygodnik Niemców w Polsce „Wochenblatt.pl”, w którym dwa razy w miesiącu ukazuje się wkładka „Oberschlesische Stimme”, która porusza wydarzenia Mniejszości Niemieckiej z Województwa Śląskiego.W kioskach Wochenblatt.pl znaleźć można w każdym czwartek.

Poza tym w ramach wspierania dwujęzyczności wydaje się już od 2010 roku wkładkę do największego regionalnego dziennika Województwa Opolskiego Nowej Trybuny Opolskiej „Heimat-Mała ojczyzna”. Wkładka ukazuje się raz w tygodniu w każdą środę.

Organizacje Mniejszości Niemieckiej wydają także własne, niepubliczne pisma i broszurki. Przykładem może być wydawany przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń Warmii i Mazur „Mitteilungsblatt” czy oficjalne pismo Mazurskiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej „Masurische Storchenpost”. Pismamem bardziej skupiającym się na tematyce młodzieżowej jest np. „Antidotum” wydawane przez Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej.

Wiele artykułów o Niemcach w Polsce można znaleźć także w wydawanych przez wydawnictwo Senfkorn z Görlitz pismach „Oberschlesien” oraz „Schlesien Heute”.

Autor: Łukasz Biły