Opublikowano: 22 wrzesień 2012, 09:25

Rozmowy Okrągłego Stołu

Posiedzenia Okrągłego Stołu, które rozpoczęte zostały już w roku 2010 są międzyrządowymi rozmowami odbywającymi się na zmianę w Warszawie oraz Berlinie. Uczestnikami są przedstawiciele Rządu Republiki Federalnej Niemiec, Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, czołowi przedstawiciele organizacji Mniejszości Niemieckiej w Polsce oraz Polaków w Niemczech jak i eksperci z zakresu historii i działalności obu grup.

Tematem rozmów Okrągłego Stołu jest rewizja dotychczasowego wsparcia Niemców w Polsce i Polaków w Niemczech, przez rządy obu krajów, które odbywa się na podstawie punktów 20 oraz 21 Polsko Niemieckiego Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy. Omówione zostały zasady wsparcia w przyszłości.

Konkluzją rozmów jest podpisane 12.06.2011 Wspólne Oświadczenie Okrągłego Stołu w Sprawie Wspierania Mniejszości Niemieckiej w Polsce oraz Polaków Niemczech, w którym to zawarte są zobowiązania obu krajów mające na celu wsparcie w wielu aspektach. W oświadczeniu spisano również wolę kontynuowania rozmów.

Autor: Łukasz Biły