Log in
VdG

VdG

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. URL strony:

"Dyskryminacja, na którą zamkniemy dziś oczy, będzie rosnąć"

Dziś w Świętochłowicach odbyły się uroczystości ku pamięci ofiar obozu Zgoda – jednego z wielu powojennych obozów na terenie dzisiejszej Polski.

Po tragedii wojny z milionami ofiar przyszła powojenna. Pojęcie Tragedia Górnośląska przyjęło się już w przestrzeni publicznej Śląska. Ale przecież wiemy, że była ona o wiele szersza niż Górny Śląsk i o wiele dłużej trwała niż tzw. obozy pracy. Dlatego społeczność niemiecka nazywa ją „powojenną tragedią Niemców na wschodzie”. (...) To też tragedia Śląska. Proszę, by pamiętać o całej tragedii i wszystkich ofiarach zwycięzców, bo o nich zwykle historia milczy. To było możliwe dlatego, że system dopuszczał deptanie praw człowieka i dyskryminację jako metody realizacji celów politycznych. Dlatego, gdy w czwartek Sejm i rząd RP zdecydował obniżyć subwencję na naukę języków mniejszościowych w taki sposób, że ma dotknąć jedynie języka niemieckiego, mówię głośno, że to dyskryminacja. Uczynili z 300 tysięcy swych obywateli obywateli drugiej kategorii. Musimy przypominać tych, którym było dane dożyć końca wojny, ale nie przeżyć pokoju. Przypominać, nie zapominając o skali, że ofiary i sprawcy są we wszystkich narodach. Że dyskryminacja, na którą zamkniemy dziś oczy, będzie rosnąć - przemawiał obecny tam przewodniczący ZNSSK w Polsce, Bernard Gaida.

2022 01 29 Marsz na Zgode 11  Marsz a Zgode 13

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele RAŚ (Ruchu na rzecz Autonomii Śląska), samorządowcy, Europoseł Łukasz Kohut oraz przedstawiciele mniejszości niemieckiej: Martin Lippa, Eugeniusz Nagel, mieszkańcy Schwientochlowitz oraz goście. Powiewały flagi Śląska oraz flaga Niemiec; nie zabrakło też transparentów symbolizujących akcję #sprachlos - niemy sprzeciw wobec zmniejszenia subwencji oświatowej; Marcin Buballa z synem, dziękujemy.

    2022 01 29 Marsz na Zgode 14  2022 01 29 Marsz na Zgode 1

Obchody w Świętochowicach są jednym z kilku wydarzeń upamiętniających Tragedię Niemców na Wschodzie. Zapraszamy jutro do Łambinowic, gdzie uroczystości rozpoczną się mszą o godzinie 15:00. Więcej informacji TUTAJ

Mniejszość niemiecka w Polsce nie może stać się zakładnikiem polityki międzyrządowej

W wyniku ostatniej decyzji Sejmu RP wysokość wsparcia dla mniejszości niemieckiej w Polsce została obniżona o około 10 mln euro. Cięcie to, odnoszące się wyłącznie mniejszości niemieckiej, dotyczy ograniczenia lekcji języka niemieckiego jako języka mniejszości z trzech godzin do jednej. Decyzja ta ma wejść w życie już 1 września 2022 r.

Organizacja dachowa Mniejszości Niemieckiej w Polsce (ZNSSK w Polsce) zapowiedziała wycofanie się z utworzonego na podstawie polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z dnia 17.6.1991 r. oraz Wspólnej Deklaracji z czerwca 2011 r. Polsko-Niemieckiego Okrągłego Stołu formatu dyskusji, w ramach której negocjowane są interesy obywateli polskiego pochodzenia i Polaków w Niemczech oraz interesy mniejszości niemieckiej w Polsce. Tym samym skutecznie zostałby przerwany format dialogu, którego w tej bardzo ważnej kwestii Polska niestety nie wykorzystała.

Decyzja Sejmu o obcięciu finansowania narusza ratyfikowane zasady Rady Europy, w tym prawa krajowe, i jest sprzeczna z duchem prosperującej polityki mniejszości, realizowanej zarówno na rzecz społeczeństwa większości jak i mniejszości. Członkowie mniejszości niemieckiej w Polsce są lojalnymi obywatelami swojego państwa i jako mniejszość narodowa mają prawo do wspierania swojego języka ojczystego w państwowym systemie szkolnictwa.

Na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych polski rząd podkreślił, że cięcie należy postrzegać w kontekście "bardzo złej" sytuacji Polaków w Niemczech.

W żadnym stopniu nie mogę zgodzić się z tą oceną:

Zapewnienie lekcji języka polskiego w języku pochodzenia w Niemczech, wbrew twierdzeniom polskiego rządu, nie jest niewystarczające. Kwerenda Stałej Konferencji Ministrów Edukacji i Kultury, przeprowadzona pod koniec 2020 r. pośród landów, kompetentnych w kwestii nauczania w Niemczech języka polskiego jako języka pochodzenia wykazała, że od czasu ostatniego badania państwowego w 2016 r. liczba uczniów uczących się języka polskiego w przekroju krajów związkowych wzrosła. W kilku krajach związkowych możliwe jest nawet absolwowanie języka polskiego pochodzenia jako języka obowiązkowego. Zaktualizowany za pomocą tego badania krajowego Raport na temat sytuacji polskiej oświaty w szkołach w Niemczech opublikowany jest na stronie stałej Konferencji Ministrów Edukacji i Kultury. Z przeprowadzonego przez Stałą Konferencję Ministrów Edukacji i Kultury dodatkowego zapytania do krajów związkowych wynika również, że obecny zakres lekcji języka polskiego jako języka pochodzenia odpowiada potrzebom i że zasadniczo nie ma dalszego popytu.  

Polska nie zapewnia mniejszości niemieckiej mieszkającej w Polsce środków na edukację pozalekcyjną w języku niemieckim. Edukację pozalekcyjną w języku niemieckim jako języku ojczystym finansuje w Polsce kompleksowo Rząd Federalny na podstawie uchwały niemieckiego Bundestagu.

Godne ubolewania jest to, że poprzez tę jednostronną decyzję o zmniejszeniu wsparcia dla mniejszości niemieckiej Polska dyskryminuje i znęca się nad własnymi obywatelami po to, by wywierać presję na cele polityki zagranicznej na rzecz innych grup. Polska powinna jak najszybciej ponownie przeanalizować tę wysoce godną pożałowania, opierającą się na błędnych założeniach decyzję.   

Kwestie tak istotne jak polityka mniejszości powinny być realizowane konstruktywnie i przy użyciu sprawdzonych dwustronnych formatów dyskusji. Dyskryminacja, a zwłaszcza branie jako zakładników mniejszości dla celów polityki zagranicznej, to strategia polityczna nie do zaakceptowania.

Prof. Dr. Bernd Fabritius, pełnomocnik rządu federalnego ds. przesiedleńców i mniejszości narodowych

Źródło: aussiedlerbeauftragter.de

"Wrocław recytuje" - Literacki Przewodnik po Wrocławiu (odczyt online)

Literackim Przewodniku po Wrocławiu autorka Roswitha Schieb zabierze nas na siedem spacerów po mieście, które było i jest miejscem pracy ważnych pisarzy. Z okazji ukazania się trzeciego, poprawionego i zaktualizowanego wydania książki, Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa), Niemieckie Towarzystwo Społeczno- Kulturalne we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski/Breslau oraz Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej zapraszają na czytanie oraz prezentację projektu „Wrocław recytuje”. W oryginalnych miejscach, które jeszcze istnieją, obecni studenci będą recytować fragmenty tekstów napisanych przez byłych studentów tej prawie 300-letniej uczelni. W nagraniach wideo powstanie obraz, który łączy przeszłość z teraźniejszością. 

Moderacja: Prof. Dr. Monika Wolting (Uniwersytet Wrocławski) 
Kiedy? 02.02.2022 o godz. 17:00 
Gdzie? Online za pośrednictwem platformy Zoom: https://bit.ly/breslau_rezitiert
Meeting-ID: 854 8066 9770 / Kenncode: 146677 

Breslau rezitiert Poster leicht

Źródło: ntks.pl

Opamiętania nie było

Wczoraj (27 stycznia 2022) Sejm podjął ostateczną decyzję w sprawie budżetu państwa, a więc również w sprawie wysokości środków na nauczanie języków mniejszości. Decyzja w tej sprawie jest negatywna. Sejm podtrzymał bowiem cięcia w edukacji językowej mniejszości i obetnie w tym roku 40 milionów złotych.

– Jeszcze przed głosowaniami zgłosiłem wniosek formalny o przerwę po to, żeby pani marszałek porozmawiała z grupą posłów zjednoczonej prawicy i  uzmysłowiła im, jak bardzo szkodliwa może być taka decyzja. Decyzja, która łamie konstytucję, ustawę o mniejszościach i jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci. Apelowałem o opamiętanie – relacjonuje prosto z Sejmu poseł Ryszard Galla.

Pełna treść artykułu na łamach Wochenblatt.pl TUTAJ

Pośród członków oraz gości dzisiejszego posiedzenia Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych falę oburzenia wywołała deklaracja, że zmiany finansowania języka mniejszości mają dotyczyć tylko języka niemieckiego. Więcej na ten temat TUTAJ

Dzień później członkowie prezydium Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych wypowiedzieli się w tej kwestii podczas konferencji prasowej:

Subskrybuj to źródło RSS