Log in

Przedstawiciele mniejszości spotkali się z Prof. Moniką Grütters

Kooperacja przy wdrażaniu nowej polityki, która związana jest z pielęgnacją dziedzictwa kulturalnego krajów pochodzenia wypędzonych, była jednym z tematów rozmów przedstawicieli mniejszości niemieckiej z pełnomocnikiem rządu RFN ds. kultury i mediów Prof. Moniką Grütters.

Grütters zaprosiła przedstawicieli niemieckich organizacji z całego Śląska do Wrocławia, gdyż przy tej okazji, chciała poznać Europejską Stolicę Kultury 2016. Niemiecka polityk jest mocno związana z Kanclerz Angelą Merkel, a także współpracowała przy tworzeniu muzeum Fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie.

Pełnomocnik odpowiedzialna jest w Niemczech za nadzorowanie funkcjonowania kilku instytucji związanych z pracą kulturalną. To też przewodniczący VdG Bernard Gaida skierował do Grütters pytanie, czy i w jakim wymiarze możliwa jest współpraca z mniejszością niemiecką. Profesor oczywiście potwierdziła taką możliwość, jednak inicjatywa musiała by wyjść od samych instytucji. Grütters ma jednak zamiar zwrócić na taką współprace uwagę podczas rozmów roboczych w ramach tych organizacji.

Przedstawiciele mniejszości zwrócili także uwagę na brakującą realizację postanowienia polsko - niemieckiego Okrągłego Stołu, które mówi o muzealnej prezentacji historii mniejszości niemieckiej. Tutaj Grütters widzi przede wszystkim możliwość współpracy z takimi instytucjami jak Muzeum Śląska w Görlitz.

Jak jednak podkreśliła Grütters, bezpośrednie wsparcie np. finansowe dla Niemców z Polski z jej strony nie jest możliwe. Współpraca może się odbywać w sposób pośredni, kiedy to jednym z projektów dotyczących mniejszości niemieckiej, zajmuje się niemiecka instytucja.

Ostatnio zmieniany środa, 08 luty 2017 23:44