Log in

VdG na Dniu Otwartych Drzwi w Berlinie

Od jakiegoś czasu tradycją stał się w budynku niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Berlinie tak zwany Dzień Otwartych Drzwi. Była to okazja do zaprezentowania się także dla mniejszości niemieckiej w Polsce.

Dzień Otwartych Drzwi to impreza, podczas której goście mogą się dowiedzieć, jak funkcjonuje niemieckie MSW „od środka”. W całym budynku odbywają się wykłady oraz imprezy towarzyszące, które prezentują różne aspekty działania ministerstwa.

Jedną z takich imprez towarzyszących jest prezentacja działalności biura pełnomocnika ds. mniejszości narodowych Hartmuta Koschyka. W kompetencjach Koschyka znajdują się zarówno mniejszości narodowe w Niemczech, jak i mniejszości niemieckie w Europie środkowo-wschodniej. Dzięki temu, każda z tych mniejszości miała okazję zaprezentować się podczas Dnia Otwartych Drzwi w Berlinie.

Głównym trzonem prezentacji była działalność grupy roboczej mniejszości niemieckich, która od niedawna prowadzi biuro w Berlinie. Grupa ta spaja europejskie mniejszości niemieckie i to jej stoisko było w centrum uwagi. Swoje projekty i działalność mieli okazję także zaprezentować pracownicy biura VdG. Dzień Otwartych Drzwi był okazją nie tylko to rozmów z Harmutem Koschykiem ale także z ministrem spraw wewnętrznych Thomasem de Maizière.

Działalność kulturalną Niemców z Polski zaprezentowała grupa Lenschczok z powiatu raciborskiego.

Ostatnio zmieniany środa, 08 luty 2017 23:40