Log in

Zwiedzanie wystawy w Muzeum Górnośląskim - terminy online

Foto: Online-Führungen neu im Programm des Oberschlesischen Landesmuseums (OSLM) / Oprowadzania online na wystawie w Muzeum Górnośląskim. Foto: OSLM Foto: Online-Führungen neu im Programm des Oberschlesischen Landesmuseums (OSLM) / Oprowadzania online na wystawie w Muzeum Górnośląskim. Foto: OSLM

Muzeum Górnośląskie oferuje nowy program online. Od maja 2021 r. po raz pierwszy i bezpłatnie będzie oferować wycieczki z przewodnikiem online, w których prezentowane będą różne tematy wystawy stałej i aktualnej wystawy specjalnej. Dyrektor muzeum Andrea Perlt cieszy się z nowego formatu: "Jeśli nasi goście nie mogą do nas w tej chwili przyjść, przynosimy do nich nasze wystawy. Bardzo się cieszę, że rozszerzamy naszą ofertę o wycieczki z przewodnikiem online. Jest to kolejny krok w kierunku udostępnienia szerokiej publiczności naszej oferty tematycznej."
Wycieczka online pozwala uczestnikom na uczestniczenie w zwiedzaniu wystawy z miejsca zamieszkania. W trakcie zwiedzania istnieje możliwość aktywnego zaangażowania i zadawania pytań.

Podczas pierwszej trasy online w najbliższy piątek, 21.05.2021, za pośrednictwem obecnej wystawy specjalnej "Polska czy Niemcy? Górny Śląsk na rozdrożu" referent ds. górnego Śląska, dr Dawid Skrabania, zajmie się historycznym wydarzeniem referendum sprzed 100 lat.

Po Pierwszej Wojnie Światowej upadł znany dotychczas porządek w Europie. Na ruinach wojny pojawiły się nowe państwa oparte na ideach narodowych. Mieszkańcy wielokulturowego i wielojęzycznego Górnego Śląska stanęli przed dylematem: Polska czy Niemcy? W obliczu tej decyzji 20 marca 1921 r. prawie 60 procent wyborców głosowało za pozostaniem Górnego Śląska w Niemczech, a 40 procent opowiedziało się za pozostaniem w Polsce. Na podstawie głosowania paryska Konferencja Ambasadorów postanowiła podzielić Górny Śląsk. Podział Górnego Śląska miał daleko idące konsekwencje i przeciął od wieków zrośnięty region. Oprowadzanie online odbędzie się w piątek, 21 maja 2021, o godzinie 15:00.

Kolejne terminy i tematy:

Piątek, 06.04.2021, godz. 15:00
"Punkty zwrotne w historii Górnego Śląska"
dr Frank Mäuer

Piątek, 18.06.2021, godz. 15:00
"Górnośląskie Dziedzictwo Kulturowe"
Katharina Gucia-Klassen

Zainteresowane strony mogą zgłosić się pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zarejestrowani uczestnicy otrzymają wiadomość e-mail z linkiem do wideokonferencji zoom.
Do udziału w oprowadzaniu niezbędne są jedynie: ważny adres e-mail i stabilne połączenie internetowe. Zwiedzanie odbędzie się w języku niemieckim.

Tekst: Muzeum Górnośląskie w Ratingen

Ostatnio zmieniany wtorek, 18 maj 2021 11:00