Log in

Dyskusja online: Stosunki niemiecko-węgierskie w kontekście wyzwań europejskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa

Organizowana przez Fundację Konrada Adenauera dyskusja online z udziałem członka Bundestagu, Knuta Abrahama oraz dr Ernő Schaller-Baross, posła do PE.

W lutym 2022 r. obchodzono 30. rocznicę zawarcia Traktatu o Przyjaźni Niemiecko-Węgierskiej. Bliskie stosunki między tymi dwoma krajami sięgają wieków wspólnej historii. Ważnym kamieniem milowym było otwarcie w 1989 r. granicy węgierskiej dla uchodźców z NRD na Węgrzech, co ukształtowało bliskie więzi między oboma krajami. Bliskie relacje pomiędzy oboma krajami istnieją również pod względem gospodarczym.

W ramach dyskusji online Knut Abraham, członek Bundestagu oraz m. in. członek Komisji Spraw Zagranicznych i Komitetu Wykonawczego Paneuropa-Union e.V. oraz dr Ernő Schaller-Baross, eurodeputowany i pełnomocnik ministerialny w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zajmą się aktualnymi wyzwaniami polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej. W tym kontekście omówią możliwe przyszłe sposoby współpracy zarówno dwustronnej, jak i wewnątrz Unii Europejskiej. Po moderowanej dyskusji obu prelegentom będzie można zadawać pytania lub ew. dodać własny komentarz.

Spotkanie moderować będzie Michael Winzer, szef biura Fundacji Konrada Adenauera na Węgrzech.

Dyskusja w języku niemieckim tłumaczona będzie symultanicznie na język węgierski. W imieniu organizatorów zapraszamy: we wtorek, 24 maja 2022 o godzinie 17:00.

Wydarzenie odbędzie się na platformie ZOOM. Rejestracja na wydarzenie możliwa jest poprzez stronę organizatora TUTAJ. Link do wydarzenia zostanie przesłany na podany adres mailowy na dzień przed wydarzeniem.

Źródło: Fundacja Konrada Adenauera

Konrad Adenauer Logo

Spotkanie dyskusyjne „Przyszłość stosunków polsko-niemieckich. Wpływ wyborów do Bundestagu na wzajemne relacje”

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Fundacją im. Friedricha Eberta w Polsce zapraszają na spotkanie dyskusyjne na temat obecnej sytuacji społeczno-politycznej oraz wspólnych perspektyw na przyszłość w relacjach polsko-niemieckich, które odbędzie się 21 kwietnia (czwartek) o godz. 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach (spotkanie stacjonarne).

Spotkanie dyskusyjne
„Przyszłość stosunków polsko-niemieckich. Wpływ wyborów do Bundestagu na wzajemne relacje”
21 kwietnia 2022 r. (czwartek), godz. 18:00
Miejska Biblioteka Publiczna
Gliwice, ul. Kościuszki 17

Punktem wyjściowym dyskusji będzie analiza sytuacji społeczno-politycznej w Niemczech po wyborach do Bundestagu, które odbyły się jesienią 2021 roku. Inspiracją do dyskusji będzie także wydana przez Fundację im. Friedricha Eberta w Polsce książka pt. „Między przyjaźnią a frustracją. Polska i Niemcy 30 lat po podpisaniu Traktatu o sąsiedztwie”.  W trakcie spotkania będziemy chcieli porozmawiać o tym, w jakim obecnie kierunku kształtują się relacje polsko-niemieckie po zmianach w niemieckim rządzie, także w kontekście obecnie toczącej się wojny w Ukrainie.

Goście:
dr hab. Sebastian Płóciennik, główny specjalista analityk ds. gospodarki Niemiec w Ośrodku Studiów Wschodnich
dr Ernst Hillebrand, dyrektor biura im. Friedriecha Eberta w Polsce
moderacja: Agnieszka Lichnerowicz, reporterka radia Tok FM

Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.

Termin zgłoszeń do 19 kwietnia br.

Kontakt: Klaudia Skapczyk, managerka projektów
tel. 77 407 95 15, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Program znajduje się na stronie www.haus.pl.

Organizatorzy:
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
Fundacja im. Friedricha Eberta w Polsce

Grafika1

Dyskusja online: "Redukcja lekcji niemieckiego mniejszości niemieckiej w Polsce i jej konsekwencje"

W obliczu dyskryminacji prawnej mniejszości niemieckiej w Polsce, związanej z decyzją o redukcji środków na nauczanie języka ojczystego podjętym w Sejmie RP, Fundacja Stiftung Verbundenheit mit den Deutschen im Ausland oraz Grupa Robocza Mniejszości Niemieckich (AGDM) w Federalistycznej Unii Europejskich Grup Narodowościowych (FUEN) zapraszają do dyskusji online na temat "Redukcja lekcji języka niemieckiego dla mniejszości niemieckiej w Polsce i jej konsekwencje".

2022 02 15 Diskussion FUEN

Źródło informacji: stiftung-verbundenheit.de

Subskrybuj to źródło RSS