Log in
Bogna Piter

Bogna Piter

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Grupa parlamentarna CDU/CSU ws. mniejszości niemieckiej w pytaniach do Bundestagu

17 maja 2022 r. grupa parlamentarna CDU/CSU skierowała do rządu federalnego szereg pytań w ramach tzw. małej interpelacji do Bundestagu. Pytania, sformułowane po wyjeździe delegacji do Opola w marcu tego roku (pisaliśmy o tym TUTAJ), skupiają się m.in. sytuacji mniejszości niemieckiej w Polsce, która zmieniła się wyraźnie w związku z planowanym od 1 września 2022 r. znacznym ograniczeniem liczby godzin języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej.

"Grupa parlamentarna CDU/CSU w niemieckim Bundestagu z wielkim niepokojem obserwuje, że około 300 tys. członków mniejszości niemieckiej w Polsce znalazło się ostatnio pod presją polityczną" – argumentują politycy. Niektóre z zadanych pytań prezentujemy poniżej; zgodnie z Regulaminem Bundestagu odpowiedzi powinny zostać sformułowane w ciągu najbliższych 14 dni.

Czy rząd federalny uważa, że znaczne zmniejszenie finansowania, które dotyka jedynie mniejszość niemiecką, stanowi dyskryminację?

Jak rząd federalny zareagował na decyzję [polskiego] Sejmu z 27 stycznia 2022 r. i na rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 4 lutego 2022 r.?

W jakim stopniu cięcia w finansowaniu podczas inauguracyjnych wizyt rządu federalnego w Warszawie w grudniu 2021 r. zostały poruszone przez stronę niemiecką?

Jakie konkretne środki podejmuje rząd federalny, aby zapobiec ograniczeniu nauczania języka ojczystego mniejszości niemieckiej od 1 września 2022 r.,

a) na poziomie dwustronnym;
b) na poziomie europejskim?

Czytaj więcej: Wochenblatt.pl: Sytuacja mniejszości niemieckiej w Polsce: Kwestionariusz do rządu federalnego (tekst w niemieckiej wersji językowej).
Pełna treść zapytania skierowanego do rządu federalnego (w niem. wersji językowej) znajduje się TUTAJ

"Zabytek - nie zapomnij! Denkmal - denk mal dran!"

"Zabytek - nie zapomnij! Denkmal - denk mal dran!" to polsko-niemiecki konkurs ochrony zabytków organizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Pielęgnowania Sztuki i Kultury Śląska (VSK) i Fundację OP ENHEIM we współpracy z Niemiecko-Polską Fundacją Ochrony Zabytków Kultury (DPS), służący wspieraniu długofalowej ochrony „niewielkich” obiektów o wartościach zabytkowych w województwie dolnośląskim, południowej części województwa lubuskiego i dolnośląskiej części Górnych Łużyc.

Szczególny nacisk położony jest na wykonanie renowacji w sposób zrównoważony i przyjazny dla środowiska naturalnego. Ponadto nagroda ma przyczynić się do zwiększenia świadomości mieszkańców dotyczącej znaczenia relacji między środowiskiem, zrównoważonym rozwojem i dziedzictwem kulturowym po obu stronach polsko-niemieckiej, tudzież dolnośląsko-saksońskiej granicy. Konkurs podkreśla znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiego miejsca spotkań i wspólnej przestrzeni kulturowej oraz pokazuje polsko-niemiecką historię w kontekście wspólnego pozytywnego doświadczenia i wyzwania w zjednoczonej Europie.

Nagroda ma zachęcić prywatnych inwestorów, stowarzyszenia non-profit oraz porównywalne osoby prawne do inwestowania w obiekty o znaczeniu historycznym lub historyczno-artystycznym, aby ich dawne piękno i unikatowość wysuwały się na pierwszy plan w obrazie dolnośląskich miast, gmin i krajobrazów. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 12.000 zł. Ponadto przyznana zostanie specjalna nagroda w dziedzinie zrównoważonego rozwoju w wysokości 6.500 zł.

Więcej: https://zabytekniezapomnij.eu/

Międzynarodowe warsztaty eco-thinking

Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa), wraz ze swoimi menedżerami ds. kultury w Polsce, Czechach i Słowacji, zaprasza na międzynarodowy projekt wymiany młodzieży Mniejszości Niemieckiej.

Projekt „Internationale Denkwerkstatt: Nachhaltigkeit” odbędzie się między 24 (dzień przyjazdu) a 27 czerwca (dzień wyjazdu) w Bratysławie.

W trakcie warsztatów uczestnicy z Polski, Czech i Słowacji spotkają się, aby zająć się problematyką zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju. Podczas wspólnych warsztatów uczestnicy będą mieli również możliwość nawiązywania kontaktów w celu wzmocnienia współpracy transgranicznej, a co więcej, spojrzenia na Mniejszość Niemiecką z perspektywy globalnej.

Przesłaniem warsztatów ma być zwiększenie świadomości członków mniejszości niemieckiej w tematach zrównoważonego rozwoju, zmian klimatycznych i sprawiedliwości klimatycznej. Projekt ma ponadto służyć długofalowo podnoszeniu świadomości młodych ludzi w zakresie ich zaangażowania na rzecz Mniejszości Niemieckiej, również w kontekście zapobiegania katastrofom klimatycznym.

Zaproszonych jest łącznie 30 uczestników w przedziale wiekowym 16-21 lat, związanych z Mniejszością Niemiecką.

Program składa się z części teoretycznej oraz praktycznej w formie warsztatów kształtujących umiejętności metodologiczne i merytoryczne w zakresie różnych aspektów dotyczących ochrony środowiska (sprawiedliwość klimatyczna, zrównoważony rozwój, fast fashion).

Podczas warsztatów uczestnicy będą współpracować w grupach; na koniec wszystkie grupy podzielą się swoimi wnioskami. Język warsztatów: niemiecki.
Zgłoszenia: Młodzież może zgłaszać się do 29 maja b. r.

Wszelkie informacje o projekcie, a także formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: https://bjdm.eu/de/2022/05/17/miedzynarodowe-warsztaty-eco-thinking/.

Eko Warsztaty BJDM

Źródło: ZMMN

 

Subskrybuj to źródło RSS