Log in

Publikacje

W ramach pielęgnacji niemieckiej kultury, języka i tożsamości Związek Niemieckich Stowarzyszeń postanowił założyć tzw. „Małą bibliotekę VdG”.

Pod jej sztandarem będą wydawane publikacje o różnej tematyce, wszystkie mające jednak silny związek z Mniejszością Niemiecką w Polsce. W ostatnim czasie ukazały się:

1. „Być Niemcem w Polsce” – Wydana z okazji 20-lecia Związku Niemieckich Stowarzyszeń, które odbyło się w roku 2011. Jest zbiorem referatów wygłoszonych podczas koncertów oraz konferencji jubileuszowej. Tematami tych referatów są głównie wspomnienia członków mniejszości niemieckiej z pierwszych lat powojennych oraz rzeczywistości życia w PRL, jako osoba narodowości niemieckiej. W publikacji zawarte są jednak także treści naukowe i analizy wybitnych przedstawicieli środowiska akademickiego.

2. „Rocznik Niemców w Polsce” – Wydany w ramach „Małej biblioteki VdG”. Jest zbiorem fotograficznych impresji z corocznej działalności ZNSSK. Zawarte są w nim także interesujące teksty naukowe na temat Niemców poza Górnym Śląskiem, jak i archiwalne zdjęcia, kalendarz imienin oraz inne ciekawostki.

3. „Na pewno znów się zobaczymy” – Powieść wydana w ramach „Małej biblioteki VdG”. Opublikowana została już wcześniej, lecz dzięki inicjatywnie Związku otrzymała całkiem nową oprawę oraz dwujęzyczne wydanie. Bohaterką powieści jest mała dziewczynka, mieszkanka dawnego Guttentagu, która pod koniec wojny zmuszona była uciekać przed Armią Czerwoną do Westfalii, gdzie spędziła resztę życia. Książka jest autobiograficzną historią losów autorki Sigrid Schuster-Schmah.

Ostatnio zmieniany piątek, 24 listopad 2017 14:36