Na swoją doroczną konferencję, tym razem pod hasłem „Tutaj możecie sobie mieszkać”, Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce zaprasza od 9 do 11 października na Górę św. Anny.
Konferencja rozpocznie się w piątek, 9 października o godz. 17.00. Konferencję otworzy i gości powita przewodniczący Związku, Bernard Gaida. Później dr hab. Bogusław Kopka z Fundacji im. Janusza Kurtyki wygłosi referat pt. „Obcy”, „Nasi” i „Gułag”. O komunistycznych obozach pracy w Polsce 1944-1956. O godz. 19.30 odbędzie się prezentacja filmu „Joł był ukradziony” oraz spotkanie z reżyserem Adamem Grzegorzekiem i dr Mateuszem Sobeczko, współautorem książki.
Sobota rozpocznie się referatem Joanny Wańkowskiej-Sobiesiak, poświęconym Niemcom na Warmii i Mazurach w powojennej Polsce (godz. 9.00). O Niemcach w powojennej Łodzi opowie o godz. 10.00 dr hab. Krzysztof Woźniak z Uniwersytetu Łódzkiego. O godz. 11.30 dr hab. Arkadiusz Słabig (Instytut Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku) wygłosi referat nt. „Komunistycznego aparat bezpieczeństwa wobec „uznanych” Niemców i społeczności pogranicza w północno – zachodniej Polsce w okresie rządów Władysława Gomułki”. O godz. 14.00 o „Ludności rodzimej wobec działań administracyjnych, zmierzających do jej asymilacji państwowej i narodowej” opowie dr Zbigniew Bereszyński z Instytutu Śląskiego w Opolu. O godz. 15.00 dr Bernard Linek, również z IŚ w Opolu, wygłosi referat nt. „Odniemczania i zasad weryfikacji”. Na godz. 16.30 zaplanowano spotkanie autorskie z Joanną Wańkowską-Sobiesiak.
Konferencję zakończy niedzielna dyskusja o aktualnych problemach i sukcesach organizacji mniejszości niemieckiej. Początek o godz. 9.0
Osoby zainteresowanie udziałem w konferencji proszone są o kontakt z Moniką Wittek: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 77454 78 78, 602 263 6