Grupa parlamentarna CDU/CSU ws. mniejszości niemieckiej w pytaniach do Bundestagu
17 maja 2022 r. grupa parlamentarna CDU/CSU skierowała do rządu federalnego szereg pytań w ramach tzw. małej interpelacji do Bundestagu. Pytania, sformułowane po wyjeździe delegacji do Opola w marcu tego roku (pisaliśmy o tym TUTAJ), skupiają się m.in. sytuacji mniejszości niemieckiej w Polsce, która zmieniła się wyraźnie w związku z planowanym od 1 września 2022 r. znacznym ograniczeniem liczby godzin języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej.
"Grupa parlamentarna CDU/CSU w niemieckim Bundestagu z wielkim niepokojem obserwuje, że około 300 tys. członków mniejszości niemieckiej w Polsce znalazło się ostatnio pod presją polityczną" – argumentują politycy. Niektóre z zadanych pytań prezentujemy poniżej; zgodnie z Regulaminem Bundestagu odpowiedzi powinny zostać sformułowane w ciągu najbliższych 14 dni.
Czy rząd federalny uważa, że znaczne zmniejszenie finansowania, które dotyka jedynie mniejszość niemiecką, stanowi dyskryminację?
Jak rząd federalny zareagował na decyzję [polskiego] Sejmu z 27 stycznia 2022 r. i na rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 4 lutego 2022 r.?
W jakim stopniu cięcia w finansowaniu podczas inauguracyjnych wizyt rządu federalnego w Warszawie w grudniu 2021 r. zostały poruszone przez stronę niemiecką?
Jakie konkretne środki podejmuje rząd federalny, aby zapobiec ograniczeniu nauczania języka ojczystego mniejszości niemieckiej od 1 września 2022 r.,
a) na poziomie dwustronnym;
b) na poziomie europejskim?
Czytaj więcej: Wochenblatt.pl: Sytuacja mniejszości niemieckiej w Polsce: Kwestionariusz do rządu federalnego (tekst w niemieckiej wersji językowej).
Pełna treść zapytania skierowanego do rządu federalnego (w niem. wersji językowej) znajduje się TUTAJ.
- Dział: Polityka