Log in
Polityka
Bogna Piter
553

Grupa parlamentarna CDU/CSU ws. mniejszości niemieckiej w pytaniach do Bundestagu

17 maja 2022 r. grupa parlamentarna CDU/CSU skierowała do rządu federalnego szereg pytań w ramach tzw. małej interpelacji do Bundestagu. Pytania, sformułowane po wyjeździe delegacji do Opola w marcu t read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
555

"Zabytek - nie zapomnij! Denkmal - denk mal dran!"

"Zabytek - nie zapomnij! Denkmal - denk mal dran!" to polsko-niemiecki konkurs ochrony zabytków organizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Pielęgnowania Sztuki i Kultury Śląska (VSK) i Fundację O read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
540

Obchody 30-lecia nabożeństw w języku niemieckim w Zabrzu

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego - Oddział Zabrze zaprasza na obchody 30-lecia nabożeństw w języku niemieckim w Zabrzu: już w sobotę, 4 czerwca 2022. Więcej informacji na... read more..

Młodzież
Bogna Piter
542

Międzynarodowe warsztaty eco-thinking

Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa), wraz ze swoimi menedżerami ds. kultury w Polsce, Czechach i Słowacji, zaprasza na międzynarodowy projekt wymiany młodzieży Mniejszości Niemieckiej. ... read more..

Polityka
Bogna Piter
927

Ministerstwo Edukacji i Nauki odpowiada na petycję

8 marca br. przedstawiciele mniejszości niemieckiej, rodziców i uczniów złożyli w Ministerstwie Edukacji i Nauki z siedzibą w Warszawie ponad 13 tys. podpisów pod petycją, wyrażającą sprzeciw wobec wp... read more..

Blogi
Bernard Gaida
936

Dobry nauczyciel

W tych dniach mija kolejna rocznica przewrotu majowego z 1926 r. Każdy średnio wykształcony mieszkaniec Polski słyszał o tym fakcie historycznym, chociaż niektórym już trudno go opisać czy ocenić. I t... read more..

Regiony
Bogna Piter
12459

Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Kłodzku: pomoc dla Ukrainy

Czwarty już miesiąc trwa wojna w Ukrainie. W pomoc licznym uchodźcom angażuje się również mniejszość niemiecka skupiona w różnych miejscach Polski. Działania Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kultura... read more..

Polityka
Bogna Piter
786

Pytania bez odpowiedzi

W miniony wtorek, 10 maja 2022 r., odbyło się posiedzenie Rządowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Mimo że jednym z głównych punktów posiedzenia było sprawozdanie Pełnomocnika Rządu do sp... read more..

Blogi
Bernard Gaida
983

Święto powstań… czyli co świętować

W piątek 6 maja prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Święta Powstań Śląskich. Podpisując ten projekt, powiedział m.in.: „20 czerwca 1922 r. wojska polskie wkroczyły... read more..

VdG
Bogna Piter
1034

„Droga ku pewnej przyszłości języka niemieckiego” - Mniejszość Niemiecka wobec realizacji Europejskiej karty języków

Europa jest kontynentem różnorodności regionów, tradycji, mentalności, religii i języków. Różne spojrzenia na heterogeniczność i sposoby radzenia sobie z nią jak i tego skutki silnie kształtują obraz ... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
569

Dyskusja online: Stosunki niemiecko-węgierskie w kontekście wyzwań europejskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa

Organizowana przez Fundację Konrada Adenauera dyskusja online z udziałem członka Bundestagu, Knuta Abrahama oraz dr Ernő Schaller-Baross, posła do PE. W lutym 2022 r. obchodzono 30. rocznicę zawarcia... read more..

Blogi
Bernard Gaida
801

Wyniesienie na ołtarz

Paschalis Jahn, Melusja Rybka, Edelburgis Kubitzki, Adela Schramm, Acutina Goldberg, Adelheidis Töpfer, Felicitas Ellmerer, Sabina Thienel, Rosaria Schilling, Sapientia Heymann – to niemieckie siostry... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
1541

Premiera filmu online: „Plebiscyt i rok 1921 na Górnym Śląsku”

Moim osobistym życzeniem byłaby możliwość merytorycznej rozmowy na te tematy w przyszłości w Polsce; podchodzenie do nich bez narodowego patosu (dr Matthias Lempart) Po pierwszej wojnie światowe... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
740

Upamiętnienie na Górze Św. Anny

We wtorek, 3 maja 2022, przedstawiciele mniejszości niemieckiej upamiętnili poległych podczas powstań śląskich. Kwiaty złożono zarówno na grobach niemieckich obrońców Góry św. Anny oraz powstańców i ż... read more..

Polityka
Bogna Piter
809

Malu Dreyer z wizytą w Opolu

Wczoraj wieczorem premier landu Nadrenia-Palatynat Malu Dreyer i przewodniczący Landtagu Hendrik Hering przybyli do Opola. W zaplanowanych na dziś rozmowach poruszane były tematy wieloletniego partner... read more..

Polityka
Bogna Piter
581

Rozmowy w Ministerstwie

Przedstawiciele mniejszości niemieckiej spotkali się dziś w Ministerstwie Edukacji z sekretarzami stanu kilku resortów, aby omówić problem zmniejszenia liczby lekcji języka niemieckiego jako języka mn... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
1184

Pielgrzymki mniejszości niemieckiej 2022

Przemiany polityczne lat 1989/1990 przyniosły Niemcom w Polsce wiele możliwości. Pozwolono im założyć stowarzyszenia a tym samym kultywować niemiecką kulturę, wzmocnić swoją tożsamość i... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
568

Nauczanie w dwóch językach: egzaminy kwalifikacyjne dla nauczycieli

Zgodnie z obowiązującą obecnie podstawą prawną: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli: Par. 14. 1. Kwalif... read more..

Polityka
Bogna Piter
695

Doroczne spotkanie Związku Wypędzonych

W środę, 27 kwietnia 2022, odbyło się w Berlinie, pierwsze po jesiennych wyborach w niemieckim Bundestagu, doroczne spotkanie Związku Wypędzonych. Na spotkaniu obecni byli m. in. przedstawiciele rząu,... read more..

Młodzież
Bogna Piter
664

Jak zostać liderem? Trwa rekrutacja na 6. edycję ELOm!

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP prowadzą innowacyjny program szkoleniowy „Elementarz LIDERA ORGANIZACJI” dla młodych osób, zainteresowanych rozwoj... read more..

VdG
Bogna Piter
849

Oferta pracy: pełnomocnik ds. młodzieży

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce z siedzibą w Opolu poszukuje osoby na stanowisko: Pełnomocnik Związku ds. młodzieży Opis stanowiska: pełnomocnik ds. młodzieży inicju... read more..

Regiony
Bogna Piter
8663

Krzyżoki - stary zwyczaj wielkanocny

Jednym z bardziej reprezentacyjnych, do dziś kultuwowanych na górnym Śląsku wielkanocnych zwyczajów są krzyżoki / Osterrit (Osterreiten): stara, pielęgnowana do dziś tradycja błogosławienia pól w nied... read more..

Młodzież
Bogna Piter
755

Supereule.pl - nowe miejsce w sieci wspierające edukację języka niemieckiego

Mniejszość Niemiecka w Polsce uruchomiła nową platformę edukacyjną, na której informacje o możliwościach, sposobach i aspektach prawnych nauczania języka niemieckiego znajdą zarówno uczniowie, rodzice... read more..

Młodzież
Bogna Piter
678

Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej z apelem do Pierwszej Damy

Przewodniczący Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP Oskar Zgonina skierował oficjalny list do Pierwszej Damy, Agaty Kornhauser-Dudy. Zwrócił się w nim z prośbą o wsparcie działań mających na... read more..

Blogi
Bernard Gaida
786

Kolekta na KUL

Usilnie starałem się, by Wielkanoc przeżywać wyłącznie religijnie, ale przecież nie sposób zapomnieć o rosyjskiej napaści na Ukrainę, a wspólne niesienie krzyża przez Ukrainkę i Rosjankę w rzymskim Ko... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
536

Kolejne szkolenia w ramach projektu: "Eksperci edukacji języka mniejszości"

W ramach projektu edukacyjnego Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim ma zaszczyt zaprosić Państwa do wzięcia udziału w kolejnych darmowych szkoleniach z cyklu „Eksperci edukacji ... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
465

Upamiętnienie: Drzewa dla Irenki Lipman

Przyjaciele zmarłej przed 10 laty Ireny Lipman, wieloletniej działaczki Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego we Wrocławiu i jednej z inicjatorek reprezentującego różne narody i grupy etnicz... read more..

Wydarzenia
Bogna Piter
495

Spotkanie dyskusyjne „Przyszłość stosunków polsko-niemieckich. Wpływ wyborów do Bundestagu na wzajemne relacje”

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Fundacją im. Friedricha Eberta w Polsce zapraszają na spotkanie dyskusyjne na temat obecnej sytuacji społeczno-politycznej oraz wspólnych perspektyw na przyszł... read more..

VdG
Bogna Piter
584

Życzenia Wielkanocne

Osterbotschaft - Auferstanden!Tönt's in allen Christenlanden,weckt der Geister Hochgesang.Tritt auch du aus deinen Faltenzu den höheren Gestalten, Seele,Gott sei dein Gesang! Johann Wolfgang von ... read more..

VdG
Bernard Gaida
1007

Stanowisko ZNSSK w Polsce w sprawie redukcji liczby godzin języka polskiego na Białorusi

Zarząd Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce niniejszym stanowiskiem pragnie wyrazić swoją solidarność z Polakami na Białorusi, którym nauka języka polskiego zostanie ograniczona do... read more..

Wyników 1 - 30 z 5497