Log in

Krzyżoki - stary zwyczaj wielkanocny

Osterreiten in Sternalitz/ Krzyżoki w Sternalicach. Foto: Dank Frau Sylwia Kus / Zdjęcie dzięki uprzejmości pani Sylwii Kus Osterreiten in Sternalitz/ Krzyżoki w Sternalicach. Foto: Dank Frau Sylwia Kus / Zdjęcie dzięki uprzejmości pani Sylwii Kus

Jednym z bardziej reprezentacyjnych, do dziś kultuwowanych na górnym Śląsku wielkanocnych zwyczajów są krzyżoki / Osterrit (Osterreiten): stara, pielęgnowana do dziś tradycja błogosławienia pól w niedzielę lub poniedziałek wielkanocny, w trakcie której gospodarze, po błogosławieństwie przed kościołem, ruszają na koniach na pola, by i je objąć błogosławieństwem Zmartwychwstałego i zapewnić w ten sposób urodzaj. Procesji towarzyszą śpiewy i modlitwy; noszona jest również uroczyście figura zmartwychwstałego Chrystusa.

Osterreiten 15 Osterreiten 21 Osterreiten 23

W Bieńkowicach w województwie Śląskim do dziś na polach usłyszeć można modlitwy w języku niemieckim:

W gminie Radłów w województwie Opolskim zwyczaj zachował się w trzech wioskach: w Sternalicach, Kościeliskach i w Biskupicach. Organizowanemu corocznie pochodowi licznie towarzyszą okoliczni mieszkańcy. Przyglądają się mu nie tylko starsi mieszkańcy miasta; nie brakuje też najmłodszych, dla których wydarzenie jest szczególnie atrakcyjne.

Borki Małe Borki Małe Borki Małe

Z kolei w gminie Olesno, we wsi Borki Małe młodzieńcy tworzą wydmuszki, z których tworzą bramę wotywną. Przechodząc przez nią, udają się do kościoła. Figurę Chrystusa niesie tam młodzieniec, który w minionym roku ożenił się jako pierwszy:

Klein Borek -  Tor aus ausgeblasenen Eiern / Borki Małe - brama z wydmuszek  Brama Borki Male 2 Brama Borki Małe

 Zdjęcia dzięki uprzejmości pani Sylwii Kus - dziękujemy!

Zobacz również: Tradycyjne "Krzyżoki" poświęcone: (TVP 3 Opole)
Osterreiter wieder unterwegs, Zwischenfälle in Crostwitz, Ostritz und Ralbitz | MDR.DE

Ostatnio zmieniany piątek, 22 kwiecień 2022 15:11