Log in

Mniejszość Niemiecka w samorządach

Od momentu oficjalnego uznania Mniejszości Niemieckiej w Rzeczpospolitej, była ona aktywna politycznie. Ta aktywność jest szczególnie widoczna w regionie ich największego występowania – na Opolszczyźnie.

Z ramienia Niemców w Polsce wybierani są członkowie Sejmiku, Starości, Burmistrzowie a także Radni Gminni.

W swojej działalności politycznej Mniejszość Niemiecka skupia się nie tylko na tradycyjnych dla niej celach takich jak wspieranie dwujęzyczności, czy wspieranie polsko-niemieckiego dialogu, lecz także działa efektywnie w zakresie rozwoju infrastruktury, edukacji oraz spraw społecznych.

Rzetelność, uczciwość oraz gospodarność sprawiły, iż Mniejszość Niemiecka jest stałym elementem politycznego krajobrazu Województwa Opolskiego.

Sejmik Województwa Opolskiego

Do Sejmiku Województwa Opolskiego w roku 2014 kandydowało 46 osób z listy Mniejszości Niemieckiej, wybranych zostało 7 radnych. Radni tworzą Klub Radnych Mniejszości Niemieckiej.

Z ramienia Mniejszości Niemieckiej wicemarszałkiem jest także Roman Kolek. Wiceprzewodniczącym Sejmiku jest Józef Kotyś.

Klub Radnych Mniejszości Niemieckiej:

 1. Roman Kolek - przewodniczący klubu
 2. Norbert Rasch - członek klubu
 3. Herbert Czaja - członek klubu
 4. Ryszard Donitza - członek klubu
 5. Hubert Kołodziej - członek klubu
 6. Józef Kotyś - członek klubu
 7. Karina Grelich - członek klubu

Starostowie Mniejszości Niemieckiej

Starosta danego powiatu w Rzeczypospolitej Polskiej jest wybierany przez radę powiatu, kieruje powiatem, reprezentuje go na zewnątrz i jest przewodniczącym zarządu powiatu.

W 2 powiatach Województwa Opolskiego starostami są przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej:

 • Opole - Henryk Lakw
 • Strzelce Opolskie - Józef Swaczyna

Starości z ramienia Niemców w Polsce od lat uchodzą za dobrych gospodarzy oraz przodowników w zakresie rozwoju lokalnej infrastruktury i tworzenia nowych miejsc pracy. Przykładem może być Starosta Strzelecki Józef Swaczyna, laureat między innymi Złotego Krzyża Zasługi Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za wybitne osiągnięcia samorządowe.

Burmistrzowie Mniejszości Niemieckiej

Obecnie burmistrz to jednoosobowy organ wykonawczy (wójt) gminy miejskiej oraz gminy miejsko-wiejskiej. Burmistrz jest również kierownikiem urzędu miasta (lub miasta i gminy).

Z mocy ustawy burmistrz jest też kierownikiem urzędu stanu cywilnego, lecz może w swoje miejsce mianować odrębnego kierownika tego urzędu, co też z reguły jest praktykowane.

W aż 19 miejscowościach lub gminach w województwie opolskim burmistrzami są przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej. Tak duża reprezentacja Niemców w Polsce w szeregach urzędników państwowych na tym szczeblu jest dowodem zaufania do umiejętności rzetelności samorządowej, jaką reprezentuje Mniejszość Niemiecka. Burmistrzowe się oni następująco:

 1. Florian Ciecior (Chrząstowice)
 2. Alojzy Parys (Cisek)
 3. Róza Koźlik (Dobrodzień)
 4. Henryk Wróbel (Dobrzeń Wielki)
 5. Joachim Wojtala (Gogolin)
 6. Brygida Pytel (Izbicko)
 7. Marcin Wycisło (Jemielnica)
 8. Norbert Koston (Kolonowskie)
 9. Leonard Pietruszka (Komprachcice)
 10. Łukasz Jastrzembski (Leśnica)
 11. Krystian Baldy (Łubiany)
 12. Piotr Kanzy (Polska Cerekiew)
 13. Róża Malik (Prószków)
 14. Włodzimierz Kierat (Radłów)
 15. Marian Wojciechowski (Reńska Wieś)
 16. Waldemar Kampa (Turawa)
 17. Bernard Kubata (Walce)
 18. Waldemar Czaja (Zębowice)
 19. Artur Tomala (Gorzów Śląski)
Ostatnio zmieniany piątek, 24 luty 2017 12:21